24 жовтня відбулося засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ-інфекції та інших соціально значущих хвороб при Львівській обласній військовій адміністрації під головуванням заступника голови Львівської обласної військової адміністрації, голови координаційної ради Христини Петрівни Замули. Центр легеневого здоров᾿я представляли заступник Генерального директора З.Р.Наконечний і завідувач амбулаторно-поліклінічним відділенням з лікування ВІЛ-позитивних/хворих на СНІД, секретар координаційної ради Сороколіт А.Л.
На розгляд координаційної ради винесені такі питання:
– Про затвердження на рівні Львівської обласної державної адміністрації «Регіонального плану заходів з реалізації у 2024-2026 роках Стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року», відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.06.2024 р. №564-р «Про затвердження операційного плану заходів з реалізації у 2024-2026 роках Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2023 року», з метою протидії поширенню туберкульозу, ВІЛ-інфекції СНІДу, вірусних гепатитів у Львівській області. Обстеження ключових груп та груп підвищеного ризику розвитку туберкульозу (у тому числі ВПО) у 2024 році;
– Про прийняття Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024 2026 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2024 року №726-р.;
– Оцінка епідемічної ситуації з захворюваності на вірусні гепатити «В» і «С» у Львівській області;
– Про стан виконання програми профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини та діяльність регіонального комітету з питань валідації з елімінації передачі ВІЛ від матері до дитини за 6 місяців 2024 року в Львівській області. Про впровадження нової звітної форми – «Звіт щодо виконання заходів регіональної Дорожньої карти з елімінації передачі ВІЛ від матері до дитини у Львівській області за другий квартал 2024 року» у форматі Microsoft Excel («Звітність за індикаторами» і «Звіт з виконання заходів»).
Щодо питань запобігання усіх форм насильства, стигми та дискримінації, захисту прав жінок, які живуть з ВІЛ та уразливих до ВІЛ;
– Оцінка епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції у Львівській області; ефективність програм профілактики; доступність та якість антиретровірусної терапії; розширення тестування на виявлення ВІЛ-інфекції, в тому числі завдяки проєкту міжнародної організації PATH – REACH 95; проблеми стигматизації та дискримінації ВІЛ-позитивних.
Обговорення щодо включення до складу координаційної ради: Олега Сергійовича Романчука – координатора проєктів благодійної організації «FREE ZONE», як представника інтересів людей, які відбувають покарання в установах державної кримінально-виконавчої служби України (ДКВСУ), і реінтеграції представників спільноти засуджених та звільнених до комплексного медико-соціального супроводу; Андрія Борисовича Богословця – менеджера проєктів ГО «Альянс. Глобал»;
– Презентація роботи Львівського відділення Міжнародної антинаркотичної асоціації щодо створення здорового та безпечного суспільства, де кожна людина має шанс на повноцінне життя без залежностей (реабілітаційних програм, профілактичних заходів, соціальної підтримки і співпраці з іншими організаціями).
Рекомендовано ДОЗ до 1 листопада подати на затвердження в ЛОВА проєкт розпорядження начальника Львівської ОВА «Про затвердження Регіонального плану заходів з реалізації у 2024-2026 роках Стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року» з визначеними індикаторами виконання заходів.
Констатовано факт приросту нових випадків захворюваності на ВІЛ-інфекцію за останніх три роки у Львівській області на +16,0%. Темп приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію пов’язаний з умовами перебування нашої країни у військовому стані. В умовах військового стану ризик інфікуватися зріс не лише для груп ризику, серед яких наркозалежні, працівники секс-індустрії, бездомні та люди за межею бідності, але й решти населення (збільшений ризик незахищених статевих контактів та вживання наркотиків). Особливий ризик заразитися мають ті, хто через війну вимушений був залишити свої помешканця (зміна соціальних умов). Львівщина стала проміжним містком, де різні категорії людей залишаються на певний час.
Щодо виконання заходів з виявлення туберкульозу серед ВПО за 2024 рік. Кількість ВПО за даними Мінсоцполітики України в регіоні – 224244 осіб, 1436 з яких перебувають в місцях тимчасового проживання. Охоплено скринінгом на ТБ 60451 осіб, в.т. числі 1436 серед тих, хто перебуває в місцях тимчасового проживання, а це 100% (з МТП). Кількість осіб у яких діагностовано ТБ – 27, 26 з яких розпочали лікування.
Від початку року рентгенологічна команда Центру легеневого здоров’я здійснює виїзди з метою діагностики туберкульозу за допомогою мобільного рентгенмобіля. Загалом в місяць на таких виїздах вдається обстежити близько 1000 осіб. Так, 15 жовтня медична бригада Центру легеневого здоров᾿я відвідала Будинок Паломника у селі Страдч, де наразі прихисток отримують внутрішньо переміщені співгромадяни. Медичні працівники провели обстеження як мешканців притулку (ВПО), так і жителів села, надавши комплексну медичну допомогу, а саме проведено:
– 15 рентген-обстежень у мобільному рентген-кабінеті;
– 21 консультацію лікаря-пульмонолога із рекомендаціями щодо лікування;
– понад 40 ультразвукових обстежень органів черевної порожнини та щитоподібної залози.
Під час засідання координаційної ради обговорювалися питання профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини; питання запобігання усіх форм насильства, стигми та дискримінації, захисту прав жінок, які живуть з ВІЛ та уразливих до ВІЛ від регіонального представника БО «Позитивні жінки», а також питання соціального супроводу уразливих груп неурядовими ВІЛ-сервісними організаціями області, зокрема БО «100 відсотків життя м.Львів». Презентований досвід роботи щодо соціальної адаптації наркозалежних від Львівського відділення Міжнародної антинаркотичної асоціації.
Незважаючи на виклики, спричинені війною, Львівська область прагне забезпечити сталість надання послуг щодо ВІЛ-інфекції та туберкульозу, а також усунути бар’єри, пов’язані з дотриманням прав людини та протидією гендернозумовленому насильству до 2030 року
За результатами засідання ухвалені відповідні протокольні рішення, спрямовані на: збільшення доступності тестування на ВІЛ-інфекцію для населення, також вирішено наростити охоплення систематичним скринінгом на туберкульоз шляхом радіологічного обстеження осіб із груп ризику; забезпечити розширення охоплення послугами замісної підтримувальної терапії людей, які вживають ін’єкційні наркотики для профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів; генеральним директором державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Н.О.Іванченко акцентована увага закладам охорони здоров᾿я на забезпеченні алгоритму діагностики вірусних гепатитів В і С на базі «Львівського ОЦКПХ МОЗ» (м.Львів, вул. Круп᾿ярська, 27).