Нові можливості у профілактиці ВІЛ

П᾿ять мешканців Львівщини стали учасниками нового методу профілактики ВІЛ — революційним ін’єкційним препаратом тривалої дії каботегравір (CAB-LA), рекомендованим ВООЗ, який забезпечує два місяці захисту від ВІЛ для своїх користувачів.

Зокрема, 23 серпня 2024 року — У Львівській області на базі амбулаторно-поліклінічного відділення з лікування ВІЛ позитивних/хворих на СНІД Центру легеневого здоров’я розпочато впровадження інноваційного методу доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції (ДКП/PrEP) за допомогою ін’єкційного препарату тривалої дії каботегравір (CAB-LA). Цей препарат забезпечує один з надійних захистів від інфікування ВІЛ при статевому контакті (профілактика перед контактом).

Один із учасників програми –п.Юрій зазначив:

«Я обрав ін’єкційну доконтактну профілактику як метод профілактики ВІЛ, оскільки він ефективний і діє довго… Я спокійний».

Україна першою з країн регіону Східної Європи та Центральної Азії отримала найсучасніший препарат для до-контактної профілактики ВІЛ-інфекції.

Про препарат: Каботегравір тривалої дії (СAB-LA, long-acting injectable cabotegravir) — це ін’єкційний препарат тривалої дії класу інгібіторів перенесення ланцюга інтегрази (клас антиретровірусних препаратів). Ін’єкційний препарат, який не є вакциною, а ліками, що діють шляхом блокування ферменту, необхідного для реплікації ВІЛ. Препарат ДКП/PrEP перешкоджає потраплянню ВІЛ в організм людини та накопичується. Таким чином відбувається захист людини від ВІЛ-інфекції за рахунок високого рівня препарату ДКП/PrEP.

Показаний дорослим особам, CAB-LA застосовується з метою зниження ризику інфікування ВІЛ-1 статевим шляхом. Вводиться внутрішньом’язово у вигляді двох початкових доз з інтервалом у чотири тижні, а потім підтримувальних ін’єкцій кожні вісім тижнів. Це дозволяє забезпечити тривалий захист без щоденного прийому таблеток.

Забезпечення пацієнтів ін’єкційним препаратом відбувається за підтримки PEPFAR та поетапно: перша партія CAB-LA укількості 1 350 флаконів, що відповідає майже 200 річним курсам вже передані двом закладам охорони здоров’я України (в Києві і Львові) від державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» – як виконавцям цього проекту.

Пілотний проєкт: Впровадження CAB-LA відбувається у рамках міжнародної співпраці за програмою PEPFAR та виробника ViiV Healthcare, організованого державною установою «Центром громадського здоров’я МОЗ України» у партнерстві з координаційним офісом PEPFAR, CDC, USAID, ВООЗ, МБФ «Альянс громадського здоров’я», ГО «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ».

Перші два пацієнти в Україні (15.08.2024 року) в м.Києві (в міській клінічній лікарні №5) вже отримали інноваційний препарат для профілактики інфікування вірусом імунодефіциту людини.

Переваги:

•Висока ефективність: на 99% захищає від інфікування ВІЛ при статевому контакті.

•Зручність: ін’єкції кожні вісім тижнів замість щоденного прийому таблеток.

•Безоплатність: препарат надається безкоштовно людям з високим ризиком інфікуванняВІЛ;

•Така форма ДКП ВІЛ-інфекції є безпечною та комфортною для пацієнтів.

Впровадження CAB-LA — це важливий крок у розвитку системи доконтактної профілактики ВІЛ в Україні. В умовах війни та постійних переміщень населення цей препарат стане зручною альтернативою, забезпечуючи надійний захист для тих, хто цього потребує.

Якщо Вас цікавить можливість отримати більше інформації про профілактику ВІЛ, якщо Ви самостійно оцінюєте власну ризиковану поведінку або оцінює її, як таку, що має високий ризик інфікування ВІЛ, ви можете звернутися на гарячу лінію з питань ВІЛ/СНІД за номером 0–800–500–451 або відвідати (і отримати ДКП, в тому числі доступний ін’єкційний каботегравір) амбулаторно-поліклінічне відділення з лікування ВІЛ-позитивних/хворих на СНІД Центру легеневого здоров’я за адресою: м.Львів, вул. Миколи Лисенка, 45.

Контакти:

Амбулаторно-поліклінічне відділення з лікування ВІЛ-позитивних/хворих на СНІД:

Соціальний працівник Андрій Харатін: 050-538-22-75;

Соціальний працівник Віталій Гайсенюк: 099-255-49-58